BHP
1. Szkolenia BHP
Oferujemy szkolenia BHP dostosowane do każdej grupy zawodowej zatrudnionej w zakładzie pracy. Zapewniamy dostęp do dedykowanych zajęć dla:
- pracowników biurowych,
- pracowników produkcyjnych,
- osób kierujących pracownikami – mistrzów, brygadzistów,
- a także osób, których praca wiąże się ze szczególnym narażeniem na niebezpieczeństwo.
Bierzemy pod uwagę specyfikę działalności zakładu pracy oraz rodzaj pełnionych obowiązków pracowniczych. Kierując na szkolenia BHP warto skorzystać z naszego doświadczenia i mieć pewność, że szkolenie zostało przeprowadzone profesjonalnie i merytorycznie.
Zakres usług
Odpowiednio przeprowadzane szkolenia BHP są prostą drogą do zapewnienia ochrony oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa – zarówno pracowników, ale także maszyn i urządzeń. Zajmujemy się organizowaniem:
- szkoleń wstępnych ogólnych – odbywających się przed podjęciem pracy i mających na celu przygotowanie pracownika do bezpiecznego wykonywania powierzonych obowiązków. Szkolenie wstępne organizowane przez pracodawcę obejmuje: instruktaż ogólny (szkolenie wstępne ogólne), instruktaż stanowiskowy (szkolenie wstępne na stanowisku pracy),
- szkoleń okresowych – mających na celu regularne sprawdzanie poziomu wiedzy na temat zasad BHP, jej aktualizację oraz uzupełnianie o nowe informacje.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, jeśli ten nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany przeszkolić pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić szkolenia okresowe w trakcie trwania stosunku pracy.
Czy każdy musi uczestniczyć w szkoleniu BHP?
W szkoleniu BHP musi uczestniczyć obowiązkowo każdy z pracowników. Szkolenie również należy przeprowadzić dla osób, które odbywają w zakładzie pracy staż oraz praktykę zawodową. Za brak szkolenia pracodawcy grozi mandat w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Jeżeli dojdzie do wypadku w pracy, a pracownik nie posiada ważnego szkolenia BHP pracodawca może mieć również postawione zarzuty wynikające z przepisów kodeksu karnego.
Jak długo jest ważne szkolenie wstępne?
Szkolenie wstępne ogólne jest ważne 12 miesięcy dla wszystkich pracowników z wyłączeniem osób kierujących pracownikami. Dla tych osób szkolenie okresowe należy wykonać w ciągu 6 miesięcy.
Kiedy kierować pracownika na szkolenie okresowe BHP?
Termin ważności szkolenia okresowego jest zależny od wykonywanej pracy oraz od zajmowanego stanowiska pracy:
- stanowiska robotnicze – 12 miesięcy lub 3 lata. Co rok powtarzają szkolenie osoby wykonujące prace szczególnie niebezpieczne np. prace na wysokości, prace budowlane. Szkolenie trwa 8 godz. lekcyjnych.
- stanowiska administracyjno-biurowe – 5-6 lat. Dłuższy okres szkolenia mają osoby zatrudnione na stanowiskach, gdzie nie występują czynniki niebezpieczne lub uciążliwe. Szkolenie trwa 8 godz. lekcyjnych.
- pracodawcy i osoby kierujące pracownikami – 5 lat. Szkolenie trwa 16 godz. lekcyjnych.
Podstawy prawne
Szczegółowe zasady przeprowadzania szkolenia w zakresie BHP, zakres, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, metod dokumentowania oraz przypadków, które uprawniają do zwolnienia pracownika czy pracodawcy z uczestnictwa w szkoleniu zostały uwarunkowane prawnie:
- art. 237 2 - 237 5 Kodeksu Pracy
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
2. Dokumentacja powypadkowa
Oferujemy przygotowanie dokumentacji powypadkowej:
- protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
- karty wypadku w drodze do lub z pracy,
- karty wypadku – dla osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
- poleceń powypadkowych, które powinny wynikać z ustalonych w toku postępowania okoliczności i przyczyn wypadku, a których głównym celem jest – na bazie obowiązujących przepisów oraz zasad bhp – dążenie do eliminacji podobnych wypadków w przyszłości.
Jeśli pracownik uległ wypadkowi konieczne jest sporządzenie kompletnej dokumentacji powypadkowej. Za jej sporządzenie odpowiedzialny jest pracodawca. Wśród dokumentów, jakie należy skompletować wymienia się:
- dokument powołania zespołu powypadkowego,
- szkice i fotografie z miejsca wypadku,
- klasyfikację prawną wypadku,
- zalecenia powypadkowe eliminujące lub ograniczające powstanie podobnego zdarzenia w przyszłości,
- założenie rejestru wypadków przy pracy,
- przygotowanie dokumentacji do ZUS.
Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
- w czasie podróży służbowej, chyba, że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
3. Ocena Ryzyka Zawodowego
Oferujemy pomoc w stworzeniu oceny ryzyka zawodowego lub podejmiemy się stworzyć taki dokument kompleksowo.
W ocenie ryzyka zawodowego określamy możliwe zagrożenia dla pracownika na danym stanowisku, z którymi pracownik musi być obowiązkowo zapoznany. Celem podstawowym oceny ryzyka zawodowego jest uzyskanie możliwe najlepszej, w określonych warunkach pracy, ochrony zdrowia i życia pracowników podczas wykonywanej pracy.
Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się w taki sposób, aby pracodawcy lub osobom odpowiedzialnym w danym zakładzie pracy za bezpieczeństwo i higieny pracy, umożliwić:
- identyfikację zagrożeń związanych z warunkami pracy, wyznaczenie ryzyka dopuszczalnego, a w przypadku stwierdzenia przekroczonego poziomu ryzyka bezpieczeństwa zastosowywanie środków ochrony osobistej uwzględniające obowiązujące przepisy prawa,
- weryfikację zastosowanych środków wynikających z oceny ryzyka zawodowego po względem spełnienia obowiązujących norm,
- ustalenia kroków priorytetowych w działaniach zmierzających do minimalizacji oceny ryzyka zawodowego,
- dobór odpowiednich ścieżek technologicznych, materiałów używanych w trakcie pracy, w celu minimalizacji ryzyka zawodowego.
W praktyce ocena ryzyka zawodowego oznacza systematyczne identyfikowanie, monitorowanie i badanie warunków pracy w celu określenia zagrożeń, które mogą występować.
4. Instrukcje, programy BHP
Oferujemy opracowywanie:
- programów instruktażu stanowiskowego dla występujących w zakładzie pracy grup stanowisk,
- instrukcji BHP przy obsłudze urządzeń,
- instrukcji postępowania przeciwepidemicznego w związku z istnieniem potencjalnego ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Skonaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.